Menu
Your Cart

Витамин В

Описание на категорията

Витамините от група В са хранителни вещества, изпълняващи критично важни функции. Те са водоразтворими, което означава, че не се съхраняват в тялото и е необходимо редовно да се набавят чрез диетата.


Основни характеристики:

  •     B1 (тиамин) - Играе важна роля в метаболизма като спомага за превръщането на хранителните вещества в енергия. Най-богатите хранителни източници на В1 включват свинско месо, слънчогледови семки и пшеничен зародиш.
  •     B2 (рибофлавин) - Също подпомага превръщането на храната в енергия и действа като антиоксидант. Храните с най-високо съдържание на рибофлавин включват дреболии, говеждо месо и гъби.
  •     B3 (ниацин) - Участва в клетъчната сигнализация, метаболизма и производството и възстановяването на ДНК. Негови добри хранителни източници са пилешко месо, риба тон, леща.
  •     В5 (пантотенова киселина) - Помага на тялото да получава енергия от храната и също така участва в производството на хормони и холестерол. Съдържа се в храни като черен дроб, риба, кисело мляко, авокадо и др.
  •     B6 (пиридоксин) - Участва в метаболизма на аминокиселините, производството на червени кръвни клетки и създаването на невротрансмитери. Подпомага женския хормонален баланс. Храните с най-високо съдържание на В6 включват нахут, сьомга и картофи.
  •     B7 (биотин) - Биотинът е от съществено значение за метаболизма на въглехидратите и мазнините, и регулирането на генната експресия. Едни от най-пълноценните му източници са яйцата, сьомгата, сиренето и черния дроб.
  •     B9 (фолиева киселина) - Фолатът е необходим за клетъчния растеж, метаболизма на аминокиселините, образуването на червени и бели кръвни клетки и клетъчното делене. Съдържа се в храни като листни зеленчуци, черен дроб, боб и др.
  •     B12 (кобаламин) -Има жизненоважно значение за неврологичната функция, производството на ДНК и развитието на червените кръвни клетки. Съдържа се в животински храни като месо, яйца, морски дарове и млечни продукти.


Какви са ползите от приема на витамин б:

  •     намалява умората и осигурява повече енергия и жизненост;
  •     потиска усещането за стрес
  •     подобрява настроението;
  •     укрепва нервната система;
  •     поддържа мозъчната функция, стимулира фокуса и паметта.


 

Недостиг


Има различни фактори, които увеличават риска от дефицит на vitamin b – системна употреба на алкохол, определени заболявания, особено някои от засягащите стомашно-чревния тракт, прием на лекарства, наличие на бременност и др.

Този проблем може да се коригира с диетични добавки. Различните видове добавки, съдържащи всичките осем витамини В, са известни с наименованието В-комплекс и са широко достъпни под формата на таблетки, капсули, капки или сироп.


 

За кого е подходящ приемът на витамини от група В


  •     Бременни и кърмещи жени

Нуждата от тези хранителни вещества нараства през периода на бременността и кърменето. Това се отнася с още по-голяма сила за бременните и кърмещи жени, които спазват вегетарианска или веганска диета.

Дефицитът на В12 или фолиева киселина при бременните може да доведе до тежки неврологични увреждания или вродени дефекти на плода.


  •     Хора над 50 години

С напредване на възрастта усвояването на витамин B12 от храната е затруднено, което налага необходимостта от прием на диетични добавки.

Способността на тялото да извлича B12 от храната зависи от производството на адекватни количества стомашна киселина, което започва да намалява след 50-годишна възраст.

Дефицитът на В12 и В6 е една от най-честите причини за поява на депресии и нарушения във функциите на нервната система у по-възрастни.


  •     Хора с определени заболявания

Установено е, че при целиакия, рак, болест на Крон, алкохолизъм, хипотиреоидизъм и анорексия, рискът от дефицит на хранителни вещества, включително на витамин б се увеличава.

При тези обстоятелства пациентите обикновено биват съветвани да приемат добавки със съдържание В-комплекс.


  •     Приемащите определени медикаменти

Някои от често предписваните лекарства могат да доведат до дефицит на витамин б.

Така например, инхибиторите на протонната помпа – лекарства за понижаване на стомашната киселина, възпрепятстват абсорбцията на B12, докато метформин (популярно лекарство срещу диабет), може да намали нивата както на B12, така и на фолиевата киселина.

Противозачатъчните хапчета също изчерпват запасите от витамини В6, В12, фолиева киселина и рибофлавин.


  •     Вегетарианци и вегани

Витамин В12 се намира естествено в животински храни като месо, млечни продукти, яйца и морски дарове.

Веганите и стриктните вегетарианци са изложени на повишен риск от дефицит на В12, ако не получават достатъчно от този витамин чрез обогатени храни или добавки. 

Продължителност на прием


Ако сте изложени на силен стрес и чувствате изтощение, можете да приемате витамин б за период от около 2 седмици до месец.

В случай, че страдате от специфично състояние, характеризиращо се с повишена нужда от В витамини, е препоръчително да консултирате продължителността на терапията със специалист.

От спецификата на проблема зависят както конкретните дозировки, така и колко време може да се пие добавката.




Показва 1 до 1 от 1 (1 страници)